Technické muzeum spadá pod správu automobilky v Kopřivnici, kde se rovněž nachází muzeum. Jeho součástí je také Lašské muzeum a Muzeum Fojtství.
V muzeu jsou k vidění výrobky z různých etap vývoje od počátku založení firmy, tzn. automobilové vozy osobní, nákladní či sportovní, letecké exempláře, a drobné výrobky (např. mraznička). V muzeu jsou vystaveny historické dokumenty dochované ještě z doby, kdy firmu provozoval Ignác Šustala a dále je pro návštěvníky připraveno několik videoprojekcí.
Celkově se v muzeu nachází 60 osobních a nákladních vozů. Jedním z reprezentujících exemplářů výroby tatrovácké železniční výroby je rychlíkový motorový vagon známý pod názvem "Slovenská strela".
HISTORIE A VZNIK SPOLEČNOSTI TATRA
Předchůdci dnešních automobilových vozidel začali vznikat v 19. století. V bývalém Rakousko-Uhersku si roku 1850 otevřel v Kopřivnici svou dílnu Ignác Šustala, který se nejprve věnoval výrobě kočárů a bryček. Tato "malá" dílna se postupem času vyvinula v dnes světoznámou automobilku TATRA.
Po smrti podnikatele Ignáce Šustaly převzal společnost
Hugo Fischer von Röslerstamm a firma začala pracovat na výrobě železničních vagonů. Hugo Fischerovi patří zásluha na výrobě prvního automobilu se spalovacím motorem. Prostřednictvím továrníka Theodora von Liebiega se společnost domluvila s Karl Benzem na dodávce dvouválcových motorů z roku 1897 pro výroby kopřivnických automobilů. Téhož roku se zde vyrobil první rakousko-uherský automobil "Präsident" a první nákladní autobomil roku 1898.Poprvé se značka TATRA ujala roku 1919 na prvních sériově vyráběných nákladních vozech NW TL2 a NW TL 4. Roku 1918 se název společnosti změnil z Nesselsdorfer Wagenbau na Kopřivnická vozovka, a.s., a firma přesunula své sídlo z Vídně do Prahy.
Roku 1926 koupily kopřivnickou společnost Ringhofferovy závody a firma se přejmenovala Ringhoffer-Tatra, a.s., a o dva roky později opět na Ringhoffer TATRA Werke A G. Společnost se stala jednou z největších výrobců vagonů na světě.
Po roce 1945 vznikl národní podnik TATRA. Tatra patří mezi nejstarší automobilku ve střední Evropě a v rámci celého světa je druhou nejstarší.
Technické muzeum můžete v současnosti navštívit v měsících květen-září od 9.00-17.00 hodin a v říjmu-duben od 9.00-16.00 hodin. Otevřeno je každý den vč. svátků, vyjma pondělí. Za poplatek je k dispozici průvodce jak v českém, tak i v cizím jazyce. Aktuálně je prohlídka připravena i pro nevidomé účastníky.
Bezpečný a rychlý transfer do hotelu, sídla Vaší firmy, místa Vašeho ubytování či obchodních schůzek a jednání. Čekání vozidla za výhodných podmínek.